WordPress Site Optimizasyonu için Yapılması Gerekenler

WordPress altyapısını kullanmaya karar verdiniz, projeniz belli, beklentinizi, içeriklerinizi vs. belirlediniz ama WordPress sitenizi kurduğunuzda hangi eklentileri kullanmalısınız, nasıl hızlandırırsınız, nasıl iç seo ayarlarını yaparsınız bunlar hakkında bazı detaylar var. Bu yazıda adım adım bunlardan bahsedicem.

 1. Kullanacağınız temaya karar vermeden önce alternatifleri iyi değerlendirin ve temaların hız skorlarını inceleyin:
  WordPress altyapısı için hazırlanmış bir sürü ücretli ve ücretsiz tema var. Bu noktada önceliğiniz temanın tasarımıyla beraber Google Page Speed skoru da olsun. Düşük skorlu bir temayı kullanmamaya özen gösterin çünkü ziyaretçileriniz sitenin açılması için kısa bir süre bekledikten sonra siteyi terk edecektir. Bu da sizin için çok büyük bir dezavantaj oluşturur. Artık temayı seçip kurduğunuzu varsayalım.
 2. Şimdi kullanmayacağınız temaları ve eklentileri temizleyin:
  WordPress altyapısını kurduğunuzda yanında eklentiler ve temalar da kurulacaktır. Kullanmadığınız eklentileri ve temaları sitenizden kaldırın.
 3. İç SEO ayarlarınızı yapın:
  All in One SEO eklentisini ya da alternatif eklentileri kullanarak siteniz için iç SEO ayarlarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bu sayede her konunuz için ayrı başlık, açıklama, anahtar kelime ve canonical url kullanabilirsiniz.
 4. Site hızınızı arttırmaya yönelik çalışmalar:
  LiteSpeed Cache tarzı eklentiler kullanarak site hızınızı ciddi derecede arttırabilirsiniz. (Unutmayın wordpress yazılarınızın güncellemelerini otomatik kaydediyor ve bu da veri tabanında fazladan satırlar oluşmasına ve veri tabanının şişmesine sebep oluyor. Bu eklentiyle ücretsiz olarak tek tıkla bu tarz şeyleri belli aralıklarla temizleyebilirsiniz.)
  Web siteniz için CDN kurarak verilerinizi (resim vb.) cdn . site . com üzerinden çekebilir ve site hızınızı daha da arttırabilirsiniz. CDN için cloudflare gibi yerleri kullanabilirsiniz.
  Bunların yanında gereksiz eklenti ve temaları kaldırdığınızdan emin olun, eğer yazılım bilginiz varsa her şey için eklenti kurmak yerine yapabildiklerinizi kod yazarak yapmaya çalışın. Örneğin ben bu siteye iletişim sayfasını kurduğumda 2 eklenti kullanmam gerekmişti. Ben de o 2 eklentiyi sildim ve html, css, php ve ajax kullanarak aynı özellik ve tasarımda kendim yaptım. Bu da sitem için 2 eklentiden ve kodlardan tasarruf sağladı. (Ayrıca kullandığım yöntemden şu konumda da bahsettim: Ajax ile Sayfa Yenilemeden Post İşlemi)
 5. Resimlerinizi optimize edin:
  Web sitenizdeki resimlerin boyutlarını ihtiyacınıza göre ayarlayın örneğin 500×500 resim alanı için 2000×2000 resim hazırlamayın bu sayede resim dosyanızın boyutunu küçültebilirsiniz.
  Ayrıca belli aralıklarla tinypng tarzı eklentileri kurup resimlerinizi optimize edebilir ve işiniz bitince daha sonra tekrar yüklemek üzere silebilirsiniz. Belli aralıklarla bu işlemi tamamlayarak resimlerinizi de optimize edebilirsiniz. Alternatif olarak resimleri önce tinypng tarzı sitelerden geçirip optimize ettikten sonra sitenize yükleyebilirsiniz.
 6. Kullanılmayan CSS ve JS kodunu analiz edip kaldırın:
  Kullanılmayan CSS ve JS kodlarını tespit etmek aslında çokta zor değil. Bunun için önce web sitenize girin ve inceleme (öğeyi denetle/console) alanını açın. Ekrana gelen alanın sağ üstünde üst üste üç nokta olacak. Oraya tıklayın more tools kısmına gelip coverage aracını seçin. Bu aracı kullanabilmeniz için sayfayı yeniden yüklemenizi gösteren yazıyı görüceksiniz oraya tıklayarak sayfayı yenileyin. Burada %100 yazan dosyaları silebilirsiniz çünkü bu o dosyaların hiç kullanılmadığı anlamına geliyor ama JS dosyalarını silmeden önce sizinde incelemenizi öneririm. Ayrıca CSS dosyaları içinde örneğin buton için hover kodunu içeriyorsa o bölümü kullanmazsanız sanki siteniz kullanmıyormuş gibi ele alıyor o yüzden ilk önce butonların üstüne mause ile gelin, video izleme bölümü varsa videonuzu başlatıp durdurun vs. bunun yanında da o istatistiklerin sadece açtığınız sayfa için geçerli olduğunu unutmayın. Bir dosya için %100 yazdığını görüyorsanız önce buton tarzı yerlerin hover gibi özelliklerini aktif ettiğinizden ve gerçekten %100’ünü kullanmadığından emin olun, ardından o dosya hiçbir sayfa için kullanılmıyorsa sunucunuzdan silebilirsiniz ya da bulunduğunuz sayfa için kullanılmıyorsa o sayfa için dosyayı çağırmayabilirsiniz.
 7. Dosyalarınızı sıkıştırın:
  Dosyalarınızı sıkıştırmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar var, bunları kullanarak dosyanızı sıkıştırabilir ve dosya boyutlarında azalma sağlayabilirsiniz. Bu da sitenizin hızlanmasını sağlayacaktır.

Umarım size faydalı olacak şeylerden de bahsetmişimdir. İyi günler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir