Site Yaparken İzlenmesi Gereken Adımlar

 1. Altyapıya Karar Verin:
  Web site yapmaya başlamadan önce WordPress sitemi/blog mu, MyBB forum mu, Vbullettin forum mu yoksa script mi kullanacaksınız önce buna karar verin. Eğer yazılım bilginiz yoksa admin paneli olmayan script kullanmanızı önermem.
 2. Tema Seçin:
  Sizin kullanacağınız altyapıya uygun temaları aratarak seçin. Örneğin wordpress altyapı kuracaksınız ve kurumsal site kuracaksanız “wordpress kurumsal site teması” şeklinde arama yapabilirsiniz. Birden fazla tema seçmeye özen gösterin. Bunun sebebini 4. maddede anlayacaksınız.
 3. Seçtiğiniz Tema Ücretliyse Ücretsiz Alternatiflerine Göz Gezdirin:
  Genellikle üst sıralarda ücretli temalar yer alıyor bu yüzden arama cümlenizin sonuna “ücretsiz” kelimesini ekleyebilirsiniz ya da aradığınız şeyleri sunan temalardan bir kaçını seçip forumlardan ve yazılım gruplarından o tarz temaların ücretsizlerinden bilen olup olmadığını sorabilirsiniz.
 4. Seçtiğiniz Temaların Analiz Skorlarını İnceleyin:
  Google Page Speed Insights üzerinden kullanmayı düşündüğünüz temaların hız skorlarına bakabilirsiniz. Ayrıca kod temizliğinin, açıklama satırlarının, yönetim panelinin olup olmaması gibi detaylara da dikkat etmeniz sizin için iyi olacaktır. Sonuçta bir sektör için bir sürü tema var ve daha iyi alternatifler varken neden ilk gördüğünüzü kullanasınız 🙂
 5. Temayı İndirip Sitenize Yükleyip Kendinize Göre Düzenleyin:
  Öncelikle temanın kullandığınız altyapının panelinden indirilip indirilmediğini kontrol edin orada bulunmuyorsa orijinal sitesinden indirmeye çalışın. Ayrıca warez temalara kesinlikle yönelmeyin çünkü virüslü olma ihtimalleri çok büyük.
 6. İç SEO Ayarlarınızı Düzenleyin:
  Altyapınızda kullanabileceğiniz eklenti varsa (Örn. Wordress için All in One SEO) onu kullanarak yoksa kendiniz düzenleyerek iç SEO ayarlarınızı yapın ve bunu düzenli olarak inceleyip hataları düzeltin. Blog bölümünüz varsa da içeriğinizin SEO uyumlu olduğundan emin olun. Ayrıca hangi sektörde hizmet verirseniz verin blog bölümü eklemeye özen gösterin çünkü kullanıcılarınızın sizi bulma ihtimalini gözle görülebilir şekilde arttıracaktır.
 7. Kurulumdan Sonra Siteniz için Analiz Yapın:
  Kullandığım Web Site Analiz Araçları” başlıklı yazımda da bahsettiğim araçları kullanarak web sitenizin analizlerini yapın başta Google Page Speed Insights ve GTmetrix olmak üzere konuda yer alan araçları kullanabilirsiniz. Gözüken hataların çözümü hakkında bir çok yazı bulunduğu için bundan bahsetmicem, çözümünü bilmediğiniz hatalar olursa hatayı kopyalayıp internette arayarak çözümünü kolayca bulabilirsiniz.
 8. Web Siteniz için Mail Adresi Oluşturun:
  Her web sitesinin mail adresine ihtiyacı vardır. Hosting panelinizin “E-Posta Hesapları” bölümünden çok kolay bir şekilde mail adresi oluşturabilirsiniz ve mail adresleriniz için info@site.com ya da iletisim@site.com ya ad adınız@site.com tarzında isimler kullanabilirsiniz..

Artık kaliteli bir web siteniz var, gideceğiniz bu uzun yolda hepinize başarılar dilerim. Sorun yaşadığınız yer olursa yorumlardan sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir