Sellers.json Nedir ve Ne İşe Yarar?

IAB Tech Lab, reklam verenlerin satıcı veya aracı kurumların/kişilerin kim olduğunu bilmesi için Sellers.json isminde bir özellikle karşımıza çıktı.

Google Ads Kullanıyorsanız:

Sellers.json ile Google reklam verenleri için daha şeffaf ve daha az aldatılma ihtimalini öne sunuyor. Sellers.json ile Google herkese açık bir dosya sunuyor, bu dosya ile reklam verenler reklam alan kişi ve kurumlar hakkında bazı bilgilere şeffaf olarak erişebiliyor. Örnek bir sellers.json bilgisi şu şekildedir:

"sellerId": "pub-1234567890123456",
"sellerType": "PUBLISHER/INTERMEDIARY/BOTH",
"name": "Example Company Inc."

Bu sayede reklam verenler reklam yayıncıları hakkında daha çok bilgiye şeffaf bir şekilde ulaşabilecek.

Google Adsense Kullanıyorsanız:

sellers.json dosyası içinde yer alıp almayacağınızı seçebilirsiniz. Bunu yapmakta çok basit, eğer Google Adsense hesabınızda sellers.json bildirimi varsa “İşlem” butonuna tıklayın, eğer bildirim yoksa “Hesap > Ayarlar > Hesap Bilgileri” yolunu takip edin. Ulaştığınız sayfada “Satıcı bilgilerinin görünürlüğü” isminde bir bölüm olduğunu göreceksiniz. Buradan “Gizli” seçeneğini seçerseniz sellers.json dosyasında yer almayacaksınız, burada “Şeffaf” seçeneğini seçerseniz sellers.json dosyasında yer alacaksınız. Ayrıca unutmayın ki google açıklamasında bu durumun ödeme miktarlarını etkileyeceğinden de bahsediyor!

Google’ın bu konudaki kaynağı: Google Sellers.json

“Sellers.json Nedir ve Ne İşe Yarar?” hakkında 2 yorum

    1. seller.json da yer almazsanız sitenizin kazançlarında düşüş olabileceği söylenmekte.
      Kaynak: Google sellers.json
      İlgili ibare 2. paragrafın son 2 cümlesinde “Bilgileriniz şeffaf olmadığında, reklam verenler adınızı göremez. Bu durum, elde ettiğiniz geliri etkileyebilir.” şeklinde geçmektedir. Riske girmenize gerek olmadığını düşünüyorum, sonuçta sadece pub-id, web site linki gibi şeyler reklam verende gözükecek ve bunlarda zaten açık veriler. Pub-id’nize isteyen herkes kaynak koddaki google adsense üzerinden zaten ulaşabilir, web sitenizin bilinmesi de kötü bir şey değildir gibi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir