PHP SESSION Kullanımı

PHP ile SESSION kullanarak php.ini dosyanızda bir değişiklik yapmadıysanız 20 dakikaya kadar bir veriye tüm sayfalardan erişebilirsiniz.

SESSION kullanımı için önce kullanacağınız tüm sayfaların başına şu komutu ekleyin:

session_start();

Ardından kullanmak istediğiniz SESSION değerlerini eşitleyin. Örneğin kullanıcı giriş yaptığında eşsiz olan id değerlerini kaydetmek mantıklıdır çünkü diğer tüm değerlere ihtiyacım olduğunda zaten bu değeri kullanarak veri tabanından erişebilirim.

$id = $_SESSION["id"];

Kullanıcı giriş yaptı mı diye kontrol etmeniz gerektiğini varsayalım. Yani session değeri tanımlanmış mı buna bakmalıyız:

if($_SESSION["id"]){
echo "ID değeri bulunuyor";
}
else {
echo "ID değeri bulunmuyor";
}

SESSION değerlerine dizi atarken array olduğunu belirtip direkt olarak eşitleyebillirsiniz. Örneğin 3 adet kullanıcı adını bir SESSION değerinde toplayacaksak şu şekilde kullabiliriz:

$_SESSION["users"] = array("Abbas", "Eren", "Kılıç");

Örneğin kullanıcı girişleri alıyorsunuz ve kullanıcılarınızın çıkışta yapabileceği bir sayfa istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken exit.php isminde bir dosya oluşturup içine aşağıdakileri girmek:

session_start();
session_destroy();

Ayrıca SESSION oturumlarına alternatif olarak cookie ve token’da kullanabilirsiniz. SESSION kullanımında bir sorun yaşarsanız yorumlardan sorabilirsiniz.

Umarım işinize yaramıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir