PHP için GTmetrix Rest API Kullanımı

  • PHP

Bir çok web master’ın kullandığı analiz araçlarından biri olan GTmetrix herkese limitli api sağlıyor. Bu api sayesinde GTmetrix skorlarınıza kolaylıkla erişebiliyorsunuz. Ayrıca GTmetrix Rest API PHP, Java, C gibi dilleri destekliyor. Bense direkt ilgilendiğim alan olduğu için PHP aracılığıyla anlatıcam.

Ancak GTmetrix sağladığı api için sınırlı kullanım hakkı veriyor, ücretsiz api sahibiyseniz ilk başta test yaparken zorluk çekmeyin diye 100 krediniz oluyor bundan sonraki zamanlarda da 20 kredinin altına düşerseniz ertesi gün 20 krediniz oluyor. Ücretli GTmetrix paketlerine geçerek bu kredi miktarını arttırabiliyorsunuz. Her bir sorgu 1 kredinizi alırken bir video sorgularsanız 5 krediniz gidiyor.

GTmetrix Rest API Kullanmaksa Oldukça Basit:

Öncelikle GTmetrix Rest api adresine gidin ve kayıt olup giriş yapın, bu sayede api bilgileriniz oluşmuş olacak.

Ardından GTmetrix Rest api kullanabilmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Github projemi açın,
  2. Projeyi indirin,
  3. index.php dosyasını açın ve içerisindeki $test değişkenini eşitlediğimiz fonksiyonun verilerini değiştirin, ilk alana GTmetrix hesabınızın mail adresini, ikinci alana da GTmetrix’in size verdiği api key’i yazın,
  4. $url_to_test değişkenine analiz edeceğiniz site adresini yazın.

GTmetrix Rest API ana dosyalarını Phil Cook sunmaktadır. Bu projede de o dosyaların aracılığıyla işlem yapılmaktadır.

Ayrıca GTmetrix benim projeye dahil etmediğim de bir çok filtre ve özellik sunuyor bunları da GTmetrix Rest API adresinden öğrenebilirsiniz. Adblock kullanarak taraması, tarama konumu seçeneklerini ben ekledim, buna bakarak diğerlerini kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken bu kadardı artık GTmetrix Rest API kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir