Kullandığım Web Site Analiz Araçları

Bu yazıda sizlerle kendi kullandığım analiz araçlarından olabildiğince bahsedicem. Direkt araçlara ve açıklamalarına geçeyim:

 1. GTmetrix – Hız Testi Aracı
  Web sitenizin hızını ve eksiklerini test edebileceğiniz güzel bir araçtır. Bu araçta belirtilen detayları ve çözüm yollarını dikkate alarak web sitenizi ciddi derecede hızlandırabilirsiniz.
 2. Google Page Speed Insights – Hız Testi Aracı
  Bu araç Google’a aittir. Bu araç ile web sitenizin hızına etki eden detayları görebilirsiniz. Ayrıca web sitenizde ilk içeriğin görünme zamanı tarzı şeylere de erişebilirsiniz.
 3. Lighthouse – Site Analiz Aracı
  Bu araca öğeyi denetle kısmını açınca üstteki seçeneklerden ulaşabilirsiniz. Siteniz için performans, erişilebilirlik, seo gibi skorlarınızı ölçebilirsiniz. Detaylarını görebilirsiniz.
 4. SEO Hocası – Seo Analiz Aracı
  Web sitenizin seo kriterlerine göre skorunu görebilirsiniz. Direkt skora bakmak yerine analizleri inceleyip düzenleme yapabilirsiniz.
 5. WM Aracı – Seo Analiz Aracı
  Buradan da iç seo kriterlerine göre skorunuzu görebilirsiniz. Burada da analizleri inceleyip ilerlemeniz yararınıza olur.
 6. Google Analytics – Site Analiz Aracı
  Web sitenize giren tekil ve çoğul kullanıcı sayısı, hemen çıkma oranı, ortalama oturum süresi gibi bir çok şeyi görebilirsiniz. Aktif kullanmanız yararınıza olacaktır.
 7. Google Search Console – Site Analiz Aracı
  Bu Google aracıyla Google üzerinden aldığınız tıklamaların ve görüntülenmelerin hangi anahtar kelimeden geldiğini görebilirsiniz, indexlenen url adreslerinizi yönetebilirsiniz, mobil uyumlu olmayan sayfalarınızı ve bu tarz birçok şeyi görebilirsiniz.
 8. Yandex Metrica – Site Analiz Aracı
  Bu araç ile site analizlerinizi görmenin ötesinde kullanıcıların ekran kaydını izleyebilirsiniz, tıklama/form doldurma/kaydırma gibi haritaları da inceleyebilirsiniz. Ayrıca yandex bu analiz aracını kullananlara arama sonuçlarında öncelik veriyor. Ancak önerim siteyi yeni kurduğunuz aylarda kullanıp analizini yapınca entegreyi kaldırmanız yönünde bu sayede site hızınızı vs. korumuş olursunuz. Büyük ihtimalle kullanıcı kitlenizin çok büyük bir kısmı Google’dan gelmektedir.
 9. Website SEO Checker – DA/PA Analiz
  Bu araçla Alexa sıralamanızı, domain ve sayfa otoritesi gibi detayları takip edebilirsiniz.
 10. Screaming Frog – Seo Analiz Aracı
  SEO analizinizi sayfa sayfa listeleyecek ücretsiz masaüstü uygulamasıdır. Bu aracı da kullanmanızı öneririm. Sayfalarla ilgili bir çok bilgi ve analiz edinmeniz için güzel bir araç.

Analizlere göre sitemi güncellediğim için şuanda adsense’i kaldırdığımda pagespeed mobil skorum 92, masaüstü skorum 99 oluyor, gtmetrix pagespeed skorum 100, yslow skorum 90 oluyor 🙂 Umarım sizin için de faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir