GTmetrix Defer Parsing of Javascript Hatası

GTmetrix analiz aracı bir çok web master’ın kullandığı bir analiz aracıdır. Büyük ihtimalle siz de kullanıyorsunuzdur. GTmetrix üzerinden web sitenizin analizini yaptığınızda Defer Parsing of Javascript hatasını yani “Javascript Ayrıştırmasını Ertele” hatasını çözmek aslında çok basit. Yapmanız gereken tek şey js koduna defer=”defer” kodunu eklemek. Örnek kullanım şu şekildedir:

<script defer="defer" src="assets/js/swipe.js"></script>

Ancak şunu da unutmayın, bazı durumlarda javascript kodunuzun sayfa yüklenmeden önce yüklenmesi gerekebilir. GTmetrix, Google PageSpeed Insights araçları gibi analiz araçları sizin yapacağınız şeyleri söylemez, size yapabileceğiniz şeyler hakkında öneride bulunur. Buradaki önerileri inceleyip avantaj ve dezavantaj durumlarını inceleyip buna karar vermelisiniz. Örneğin Google Analytics kodu bu araçlardaki hatalarda bulunuyor, Google Adsense kodu da bu araçlardaki hatalarda bulunuyor. Google Analytics kodunu sunucunuza yükleyip kullanabileceğiniz ve ön belleklemeden yararlanabileceğiniz söyleniyor, mesela bu durumun avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim:
Bu durumun avantajı eğer Google Analytics kodunuzu sunucunuza yüklerseniz ön bellekleme süreniz artabilir ve kullanıcı saatlar sonra bile girdiğinde çok kısa bir hız arttırımı sağlamış olursunuz. Dezavantajıysa da Google Analytics kodu güncellendiği zaman sıkıntılar yaşayabilirsiniz, haftada bir güncelletebilirsiniz ancak Google Analytics kodu belli aralıklarla güncellenmediği için bazı durumlarda sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca sağladığınız süre avantajı çok az olacaktır ve siteniz kullanıcı kitlesine sahipse aldığınız riske değmeyecektir.

Umarım verdiğim bilgiler size bir şeyler katmıştır. Bir sorunuz olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir