Google Web Yöneticilerine Veda Etti

Google web yöneticileri için oluşturduğu webmaster bloğunu iptal ederek onun yerine Google Arama Merkezi oluşturdu.

Bu değişim ile beraber açıklama yapan Google, hedeflerinde bir değişme olmadığını, hâlâ aynı şeyi hedeflediğini belirtti. Bu hedeflerini ise “Kullanıcıların web sitelerinin Google Arama’daki görünürlüğünü iyileştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.” olarak gösterdi.

Ayrıca Google bununla beraber dökümanlarını ve bloglarını tek bir sitede birleştirdiğini de belirtti.

Google Dizine Ekleme Özelliği Değişti:

Önemli değişikliklerden bir diğeri de Search Console üzerinde bulunan dizine ekleme özelliği gibi büyük özelliklerin hakkında paylaştığı bilgileri de yeni sitesine taşıyacak.

Google Arama’nın çalışma, tarama ve dizine ekleme şekli, Arama yönergeleri ve Arama ile ilgili konular hakkındaki diğer bilgiler, daha önce yalnızca web geliştiricisi dokümanlarına odaklanmış olan yeni sitemize taşınıyor.

Yeni Google Bot Phidippus Eklendi:

Google’ın Phidippus cinsinden olduğunu belirttiği yeni Google Örümceği tarama sistemlerine dahil oldu 😀 Bu örümceğinse eski Google Botuna benzer özellikte olduğu belirtildi. Ayrıca bu yeni örümceğe bir isim aradıklarını ve henüz beğendikleri bir şey bulamadıklarını, isterseniz sizin de öneride bulunabileceğinizi belirtti. (Nerden önerirseniz önerin bu örümcek onu bulur zaten diyerekten de öneri formu eklememişler sanırsam 🙂 )

Kişisel görüşüm ise bu değişim gerçekten güzel oldu çünkü eskiden anlaşılabilirlik olayı bence biraz daha düşüktü. Şimdi ise her şeye ulaşmak çok daha kolay. Örneğin SEO bilginizi geliştirmek içinde, Google araçları hakkındaki bilgilerinizi güncel tutmak ve geliştirmek içinde bu bilgilere ulaşmak çok kolay, yeni tasarımı ve yapısı sayesinde çok daha anlaşılabilir ve makale içindeki yönlendirmeler sayesinde ulaşılabilirliği çok daha yüksek.

Kaynak: Google Veda Makalesi

“Google Web Yöneticilerine Veda Etti” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir