Google Görsellerdeki Resmi Lisanslama

Google 31 Ağustos 2020 tarihinde paylaştığı makalede Google Görsellerdeki resimlere telif hakkı ekleme hakkında bilgiler bulunuyordu. Bende size bu bilgileri Türkçe kaynak oluşturmak adına sizlerle detaylandırarak paylaşıcam.

Google Görsellerdeki resim üzerinde telif hakkı sağlamak için meta verilerini direkt olarak resmin içerisine yerleştirebilirsiniz ya da ayrı bir dosya olarak meta verilerini Google’a sunabilirsiniz. Ancak Google meta verilerinizin kaybolma durumuyla karşı karşıya kalmanızı istemediği için kullanıcılarına resmin içine yerleştirmelerini öneriyor.

Peki Google ile meta verilerinde neleri paylaşmış olacaksınız:

İlişkilendirmenizi doğru sağlamak için en azından creator (içerik üretici), credit line (hak sahipleri) ve copyright notice (telif hakkı uyarısı) IPTC alanlarını belirtmeye çalışın. Tabi ki bunlar dışında başka verileri de paylaşabilirsiniz.

Google Görsellerde gözükecek resminize telif meta etiketleri eklemenin avantajları:

  • Google görsellerden birisi resminizi görüntülediği zaman telif hakkı bölümünde bilgileriniz bulunacak.
  • Google görsellerde “Licensable” yani “Lisans Verilebilir” olarak işaretleneceksiniz.
  • Google görsellerde lisanslı olarak resminiz yer alacağı için lisans sahibi sayfasından resminizi kolaylıkla satabileceksiniz.

Google Görsellerde gözükecek resminize telif meta etiketleri eklemenin dezavantajları:

  • Sayfa hızınızda yavaşlamaya sebep olacaktır. Bu konuda Google bize resim meta etiketlerini kaldırınca sorun yaşayacak mıyız sorusunun altında cevap veriyor;
    “Resim dosyası boyutunu küçülttüğünden, resim meta verilerini kaldırmak web sayfalarının daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.”

Aşağıda da Licensable olan resimlerin gözükme şeklinden örnekler görüyorsunuz.

Google Görsellerdeki Resmi Lisanslama

Kaynak: Google Görsel Lisans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir