Google Ads ile Anahtar Kelime Planlama

Bir çoğunuz Google Ads anahtar kelime planlayıcıyı biliyordur ya da daha önce duymuştur. Bu yazıyı okuduktan sonra neden kesinlikle bu aracı kullanmanız gerektiğini anlamış olacaksınız. Ayrıca bu yazıda 2 adımda Google Ads ile makaleniz için odak noktanıza ve anahtar kelimelerinize karar vermeyi öğreneceksiniz.

 1. Google Ads Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin:
  • İlk önce bu aracı kullanarak anahtar kelimelerimizi bulmalıyız. Bu bölümde isterseniz aklınızdaki anahtar kelimelere benzer anahtar kelimeler arayabilirsiniz. Bence bu daha etkili olacaktır çünkü içeriğiniz her zaman tam olarak site içeriğinizi karşılamayabilir örneğin boy uzatma ameliyatı siteniz varken boy uzatma ameliyat fiyatı hakkında içerik yazacağınız durumda anahtar kelimelerinizi özelleştirmeniz gerekecektir. Ya da buna alternatif olarak web sitenizdeki ya da sitenizdeki bir sayfadaki anahtar kelime yoğunluğuna göre anahtar kelime önerileri alabilirsiniz. Ayrıca Google üzerinden reklam vermek için bu analizi yapmak isterseniz reklamla web sitenizde yönlendireceğiniz sayfayı analiz ettirerekte reklamınız için anahtar kelimeleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  • Sonuçları göster dedikten sonra ortalama aylık aranma sayısına ve rekabete çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca üst ve alt reklam ücretlerine bakarak da rekabet düzeyi hakkında bilgi edinebilirsiniz çünkü rekabet ne kadar yüksekse en üst sırada çıkmak için o kadar çok para ödenecektir.
 2. Google Ads Arama Hacmi ve Tahminleri Alın:
  • Bu aracı adından da anlaşıldığı gibi anahtar kelime bulmak için değil az önceki araç ile belirlediğimiz anahtar kelimeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanacağız.
  • Anahtar kelimelerinizi her satıra 1 adet gelecek şekilde yazdıktan ya da dosya ile yükledikten sonra karşınıza bu anahtar kelimelerle ilgili bir tablo gelecek.
  • Bu tabloda maksimum tıklama başı maliyet olan 357 TL’yi seçmeniz analizleri inceleyebilmeniz için en iyisi olacaktır.
  • Bu sayede gösterim sayısı sütunundan bu anahtar kelimede 1. sıraya gelirseniz tahmini gösterim sayınız ve tıklama sayınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu adımları izlemenizin avantajlarıysa şunlar olacaktır:

 • Öncelikle şunu sakın unutmayın, Google en büyük arama motorudur ve neredeyse hepimizin web site ziyaretçisinin çok büyük bir kısmı Google üzerinden sağlanmaktadır. Bu yüzden Google üzerinde kim sizin sektörünüzle ilgili hangi anahtar kelimeleri arıyor, hangi anahtar kelimeleri her ay ne kadar arıyor gibi bilgiler çok önemli.
 • Aklınıza gelmeyen ama Google üzerinde aranma sayısını görmezden gelinemeyecek kadar yüksek olan anahtar kelimeleri fark etmiş olacaksınız.
 • Belki az aranan anahtar kelimelere yönelecekken benzer içerik yazarak daha çok aranan anahtar kelimelere yönelebileceksiniz.
 • Anahtar kelimelerdeki rekabet düzeyini inceleyebileceksiniz bu sayede daha çok aranan bir anahtar kelimede ilk 100 içinde gözükmemek ve tıklama alamamak yerine daha az aranan ama rekabetin daha düşük olduğu ve bu sayede daha üst sıralarda gözüküp daha fazla tıklama alabileceğiniz anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Her ne kadar Google yıllardır anahtar kelimelere dikkat etmese de içeriğinizi yazmadan önce anahtar kelime belirlemeniz içeriğinizde odaklanacağınız ve daha çok yöneleceğiniz konular hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca içerik yazarken başka bir işiniz çıkarsa yazmaya devam ettiğinizde içeriğiniz bölünmeyecektir ve aklınızdaki fikirlerin çoğu geri gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir