Blog Yazarken İzlenmesi Gereken Adımlar

Web sitenizin blog bölümüne içerik yazarken ne yazmanız gerekiyor, yazacağınız konu ne kadar ilgi görüyor, hangi anahtar kelimelere odaklanmalısınız gibi dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bu yazımda da sizlere nasıl bu sorulara cevap bulabileceğinizi, nasıl bunların analizinizi yapabileceğinizi anlatıcam.

Örneğin bir sağlık web siteniz var ve sitenizi yeni kurdunuz, direkt olarak adınız aratılmadığından da blog bölümü açarak buralara eklediğiniz içeriklerle web sitenize kullanıcı çekmeyi ve bilinirliğinizi arttırırken bilginizi de göstermeye karar verdiniz. O zaman aşağıdaki adımları takip ederek her gün bir ya da iki adet makale girmeye özen gösterin. Günde dört ya da beş adet de içerik girebilirsiniz ama her gün dört ya da beş içerik yazmak hem zor olacaktır hem de ileride içerik yazamayacağınız günler için o yazılarınızı saklarsanız içerik yazamadığınız günleri de içerik girmeden geçirmemiş olursunuz. Bunu yaparken de ertesi zamanlara sakladığınız içeriklerinizin sıcaklığını kaybetmediğine emin olmalısınız. Asıl konuya dönersek,

 1. Öncelikle Konunuzu Belirleyin:
  Hangi konuda içerik yazacağınıza karar vererek işe başlayabilirsiniz. Bir sağlık sitesini ele alıyorduk, boy ameliyatı hakkında bir içerik yazmaya karar verdiğinizi varsayarak devam edelim.
 2. Başlık Sisteminize Karar Verin:
  Bir içeriği yazarken kullanıcıyı direkt olarak hedefine ulaştırmak istiyorsanız ve yazınız fazla kısa olmayacaksa bu başlığı boy uzatma ameliyatı fiyatı, boy uzatma ameliyatının yöntemleri nelerdir tarzında bölebilirsiniz ya da kullanıcı direkt girdiğinde o konuda tüm bilgilerime tek içerikte erişsin tek tek aramasın derseniz içeriğinizi belirgin şekilde bölerek o içerikte kullanıcıya tüm bilgilerinizi sunabilirsiniz. Bu sayede başlıklama yöntemine de karar vermiş olduk.
 3. Anahtar Kelimelerinize Karar Verin:
  Konunuzu belirlediyseniz anahtar kelimelerinize de karar verin. Şimdi bazılarının Google yıllardır anahtar kelimeleri dikkate almıyor tarzı söylemlerini duyar gibiyim 😀 Bu adımı ve 5. adımı okuduğunuzda benim Google’a değil kullanıcılarıma ve hedeflerime odaklandığımı net bir şekilde anlayacaksınız. Bundan aldığım sonuçlardan da gayet memnun olduğumu belirtmek isterim. Anahtar kelimelere karar vermemizin asıl amacı onların analizlerini yaparak içeriğimizi hangilerine odaklanarak yazacağımız olacak ayrıca içeriğinizi yaparken bir işiniz çıkarsa vs. önceden anahtar kelimelerinizi belirlediğiniz için ve anahtar kelimelerinizi belirlerken aklınızda da bir gidiş yolu oluşacağı için içeriğiniz birbirine girmeyecektir ya da unuttuğunuz bölümler olmayacaktır.
 4. Anahtar Kelimelerinizin Analizlerini Yapın:
  Google Ads üzerinden anahtar kelimeleriniz için aylık aranma miktarları hakkında bilgiye erişebilirsiniz bu sayede de ayda 1-10 arası aranan kelimelere oynamak yerine bin-10bin arası aranan kelimelere oynayabilirsiniz. Tabi ki burada rekabette çok önemli ama şansınız da varsa rekabeti düşük aranma hacmi yüksek kelimeleri de bulabilirsiniz iyi araştırmak gerekli. Ayrıca belirlediğiniz kelimeleri bir yere yazın ki sonradan odağınız dağılmasın ya da bahsetmeyi unuttuğunuz kelime ya da konu var mı emin olabilesiniz.
 5. Kullanıcıya Odaklanma Biçiminize Karar Verin:
  Mesela ben bu içeriğimde de yaptığım gibi adım adım yazmaya ve adımların başlıklarının dikkat çekmesi ve kullanıcının istediği adımı daha kolay bulması için adım başlıklarının tamamını kalın olarak yazıyorum. Bu sayede içeriğimi okuyan kişi konu hakkında bilgisi varsa adım başlıklarını okuduktan sonra merak ettiği bölüm varsa orayı okuyup geçebiliyor ya da okuyucu ilk başlıkları okuyarak içerikte nelerden ne kadar bahsettim anlayabiliyor bu sayede de kullanıcıya zaman kazandırmış oluyorum. Siz direkt kullanıcıya odaklanmak yerine arama sonuçlarınıza odaklanmak istiyorsanız benim yaptığımın aksine içeriklerinizdeki anahtar kelimeleri kalın yazabilirsiniz ya da benim yaptığımın aksine anahtar kelimelerinizi başlıkta ve içerikte spam sayılacak kadar fazlalaştırmadan geçirebilirsiniz. Ben buna çok özen göstermiyorum çünkü anahtar kelimeyi özellikle kullanmaya çalışınca cümle yapıları bozulabiliyor bunun yerine kaliteli bir içerik sunmayı önemsiyorum.
 6. Artık İçeriğinizi Yazabilirsiniz:
  Artık içeriğinizin hedeflerini ve odaklarını belirlediğinize göre bu doğrultuda yazmaya başlayabilirsiniz. İçeriğinizi gereksiz olarak uzatmamaya ve kullanıcıların istediği ana cevabı direkt olarak onlara sunmaya özen göstermenizi öneririm.
 7. İçeriğinizi Güncel Tutun:
  Arama motorları da kullanıcılar da güncel içerikleri sever, içeriğinizi ne zaman yayınladığınız değil ne kadar güncel olduğu önemlidir örneğin boy uzatma ameliyatının yöntemleri hakkında yazı yazıyorsanız bu yöntemlerde değişiklik olduğunda yazınızı güncelleyin ki hem kullanıcılar daha güncel bilgilere erişebilsin hem de arama motorları içeriklerinize önem verdiğinizden ve gerektiğinde güncelleyip kullanıcıyı hedeflerine ulaştırdığından emin olabilsin.

Ayrıca içeriğinizin SEO kurallarına uygun olduğundan da emin olun. Bu konuda araştırma yaparak ihtiyacınız olan tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Bu adımları izleyerek kaliteli içerikler yazabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir