Adsense Onaylanma Hikayem

Bu yazımda Google Adsense onayı alma sürecimden bahsetmek istiyorum çünkü bir çok kişi Google Adsense üzerinden onay alırken çok zorlanıyor.

12.08.2020 tarihinde alan adını aldım. Aynı güç içinde wordpress kurup ayarlarını yaptım ve güzel bir tema arayışına girdim. Pek alternatif temalara göz gezdirmedim ama Neve temasını bulduğumda işimi göreceğine karar verdim. Ardından temayı kurup var sayılan olarak eklediği sayfaları ortak kurabilmek için bana sunduğu 2 hazır şablonunu yükle sil yükle yaparak kurdum. Bu sayede hem kişisel site için ihtiyacım olan sayfa yapısına hem de blog için ihtiyacım olan sayfa yapısına hiç ihtiyacım olmadan ulaştım. Ardından ayarlar kısmından ana sayfayı ve blog sayfasını belirttim ve tema sayfalarını kendime göre düzenleyip ilk içeriğimin girişini yaptım. Aslında asıl amacım yaptığım projelerde sık karşılaşılmayan hatalarla karşılaştıkça blog kısmında paylaşmaktı. Ama bu siteyi kurduğum ilk günler gibi paylaşacak bir şey bulamadığım zamanlarda da genel kullandığım metotlardan vs. bahsederek blog kısmını boşlamamış olacaktım. Planladığım gibi zamanım oldukça içerik girip paylaştım.
Aynı gün içerisinde web siteme All in One SEO eklentisini kurup ayarları yaptım. Bunun yanında aynı gün Google Analytics ve Google Search Console ekledim.

Ertesi gün eklentileri azaltmak için iletişim sayfamın formunu kendim kodlayarak iletişim kısmı için kullandığım 2 güzel eklentiyi sitemden sildim ve burada kullandığım smtp mail yöntemini “SMTP Mail Gönderme” başlıklı yazıyla paylaştım ve adsense hesabı açıp verilen kodu sitemin head tagları arasına ekleyerek günü sonlandırdım.

14.08.2020 tarihine geldiğimizde de sitem için Litespeed Cache eklentisini kurup ayarlarını yaptım ve iki adet konu yayınladım. Bunlardan ilki ilk konumda paylaştığım Merge Code Ücretsiz Admin Paneli‘mde kullandığım bir özellik olan “PHP ile Dil Desteği Ekleme” özelliği hakkında bir yazıydı, ikincisiyse eskiden yaptığım reklam sisteminde kullandığım “PHP ile Kullanıcıdan Onay Almadan Ülke ve Şehrine Erişme” yöntemiydi. Yani planladığım gibi o günlerde yaptığım işlerden bir şeyler paylaşamasamda önceden yaptığım işlerden bir şeyler paylaştım ve hem kendim için basit bir arşiv oluşturmaya başlamış oldum hemde bunları size sunmuş oldum.
Günün sonlarına gelirken tabi ki bir merakla Google Adsense hesabıma giriş yaptım ve gelişme var mı diye görmek istedim ama doğal olarak bir gelişme yoktu 😀 Ne olur ne olmaz diye sitemin kaynak kodunu incelediğimde Adsense kodumu içermediğini fark ettim sebebini hâlâ bilmiyorum belki de sadece kodu girince dosyayı kaydetmeyi unutmuşumdur 🙂 Adsense kodumu tekrar ekleyip günü sonlandırdım.

15.08.2020 tarihinde de daha önce bu sitenin iletişim bölümünde kullandığım “Ajax ile Sayfa Yenilemeden Post İşlemi” yöntemini paylaştım.

16-17-18-19.08.2020 tarihlerinde kendi öğretmenim için üniversite tercih sitesi kurduğum için biraz aksattım. Ancak 19 Ağustos’ta günü bitirmeden önce yaptığım üniversite tercih sitesinde de kullandığım “PHP ile Başka Siteden İçerik Çekme” konusunda file_get_content(); metodundan bahsederek günü bitirdim. Bu arada 17 Ağustos tarihinde hesabı açmanız üzerinden 1 hafta geçti diye mail geldi ve onaylanacağını hiç düşünmüyordum.

20.08.2020 tarihinde de önceki gün paylaştığım yazılarda kullandığım 6 metot hakkında bilgilendirici bir yazı yazdım ve günü biraz pas geçtim 🙂

25.08.2020 tarihinde Google Adsense’ten hiç ümidim kalmamıştı ve artık 2 hafta dolsun da yeni başvuru yapabileyim galiba kodu eklerken sorun oldu diye bir sonuca varamadı tarzı düşüncedeydim. Siteye girdim hâlâ incelemede yazıyordu. Dedim bir Doctor Who izliyim bari 🙂 izlemeye başladım yarım saat sonra telefona bir bildirim geldi 🙂 Google Adsense hesabınız onaylandı diye, başta mail adresim vs. onaylandı sandım açtım gmaili okudum sonra Google Adsense hesabıma giriş yaptım ve orada da aynı şeyi görünce artık onaylanmış evet dedim 😀 Bunun R10 üzerinden konusunu açtım ve fikirler aldım, fikirler paylaştım.

Artık gün oldu bugün yani 26.08.2020 bugün de sabah Adsense hesabıma giriş yaptım ve dünle bugünün istatistiklerine bakıp karşılaştırma yaptım ve dikkat ettiklerime göre özel istatistik tablomu oluşturdum. Ardından bir şey dikkatimi çekti, dün 3,20 lira olan BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) değerim bugün 420 lira olmuştu 😀 gün içinde 180 liraya kadar düştü..

Burada da sözde, Adsense hikayemden bahsedecektim ama galiba tüm serüveni anlatmış oldum 🙂

İyi günler dilerim ben bir kaç bölüm daha Doctor Who izliyim bakarsınız o arada da tıklamalar artar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir